Teme naravoslovnega programa
Izbirate lahko med desetimi poldnevnimi temami:
- Življenje na kmetiji
- Dan z gozdarjem
- Gozdna pedagogika
- Naravne znamenitosti Solčavskega z obiskom Logarske doline
- Obisk pletarja in pletenje košev
- Od ovce do polstenih izdelkov
- Ljudski plesi in ljudska glasba
- Zdravje iz narave
- Spoznavanje življenja v gorah
- Dan družabnih iger in športa
Možne dodatne teme:
- Iskanje gozdnega škrata
- Obisk pravljičnega gozda v Logarski dolini
- Športne aktivnosti
- Ustvarjalne in likovne delavnice
- Obisk Mozirskega gaja, muzejev in zbirk
- Srečanje s pastirčkom Jernejem
- Ogled etno vasi - hiške starih obrti
Kaj je vključeno v naravoslovni tabor
Udeležencem nudimo popolno oskrbo in celotno izvedbo programa (vsak dan eno temo, ki si jo izberete). Udeležence tabora namestimo v sobah najvišje kategorije. Nudimo jim štiri obroke dnevno (zajtrk, kosilo, večerja in malica) in pijačo ob obrokih. Ob večerih si ogledamo gozdno predstavo, zakurimo taborni ogenj, se odpravimo na nočni pohod ali zaplešemo.
Priporočljiva oprema
Športna oprema in oblačila, pohodni čevlji, dežnik, kapa, baterijska svetilka, nahrbtnik, čutara ali plastenka, zaščitna krema proti soncu in klopom, pribor za osebno higieno, brisače in pisala.
Kako do nas
Za doplačilo vam organiziramo prevoz od vaše šole do naše kmetije s štirideset sedežnim avtobusom. Če je udeležencev več, organiziramo tudi dodatni prevoz.
Življenje na kmetiji
Udeleženci tabora se odpravijo na travnik, kjer spoznavajo travniške rastline, ugotavljajo razlike med travnikom in pašnikom, načine pridobivanja krme, … Ogledajo si hlev za govedo in prašiče – sisteme reje, pot pridobivanja mleka, v sirarni pa izdelajo domači sir in si pripravijo malico iz mlečnih izdelkov.
Popoldan je namenjen izdelovanju senenih izdelkov – domače živali.
Dan z gozdarjem
Udeleženci tabora se z gozdarjem odpravijo v gozd po gozdni učni poti. Spoznajo rastline v gozdu, gozdne živali, določajo starost dreves, spoznajo in poizkusijo gozdne sadeže ter poslušajo petje ptic. Otroci se odpravijo do stare gozdarske bajte, kjer pogledajo v preteklost gozdarjevega življenja. Po kosilu sledi delo po skupinah z izdelovanjem plakatov, dan pa zaključijo z zabavno – orientacijskim pohodom “LOV na LISICO”.
Naravne znamenitosti Solčavskega in obisk Logarske doline
Na poti proti Logarski dolini si udeleženci tabora ogledajo naravno znamenitost Iglo in ob njenem vznožju presihajoči studenec. Pot nadaljujejo skozi Solčavo, mimo gotske cerkve Marije snežne, do muzeja Potočke zijalke, kjer si ogledajo razstavo ledenodobnega človeka. Pot nadaljujejo do Logarske doline, kjer se sprehodijo po gozdno etnološki poti do slapa Rinka. Po kosilu sledi delavnica v kateri otroci slikajo z ogljem.
Obisk pletarja in pletenje košar
Od ovce do polstenih izdelkov
Zdravje iz narave
Otroci spoznajo zdrav način življenja, proizvodnjo in pridelavo ekološko pridelane hrane – vrt, sadovnjak in zdravilna zelišča. Pripravijo si čaj iz rastlin, ki jih sami naberejo v bližnji okolici.
Ljudski plesi in ljudska glasba
V prvem delu se otroci seznanijo, kaj je folklora in s čim se folkloristi ukvarjajo, predstavijo se jim noše različnih slovenskih pokrajin. V nadaljevanju se igrajo stare igre, kot so »TRDEN MOST, RDEČE ČEŠNJE, BELA LILIJA,…«. V zadnjem delu se naučijo raznih plesov.
Po kosilu se otrokom pridruži ljudski pevec in godec z katerim pojemo ljudske pesmi.
Spoznavanje življenja v gorah
Udeleženci se seznanijo kako se varno odpravijo v gore, z orientacijo v naravi, vremenoslovjem, opremo in obnašanjem v gorah.Po osnovnem predavanju se odpravijo na planinski pohod, ki je prilagojen starosti otrok.
Udeleženci lahko izbirajo med naslednjimi pohodi:
- Na Raduho
- V Robanov kot
- Na Okrešelj
- Do Potočke zijalke na Olševi
- Na Veliko planino
Dan družabnih iger in športa
Udeleženci se preizkusijo v različnih zabavnih in športnih igrah, kot so hokej z metlami, skakanje v vrečah, hoja s hoduljami, štafetne igre, nogomet, košarka, odbojka, …